آیا ایران میتواند در صنعت ماینینگ ارزهای دیجیتال تبدیل به قطب جهانی شود؟!

17 بهمن
1397
صنعت ماینینگ

جایگاه ایران در بین کشورهای پیشرو در صنعت ماینینگ کجاست

صنعت استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال یکی از صنایع نوظهور در دنیا به حساب می­ آید و شرکت های بزرگی در این زمینه آغاز به کار نموده­اند. چین یکی از کشورهایی است که با توجه به پتانسیل هایی که داشت تبدیل به قطب جهانی تولید تجهیزات و استخراج رمزارزها شد. پس از چین دیگر کشورهایی که دارای انرژی ارزان قیمت بودند ازین صنعت استقبال کرده و وارد این حوزه شدند.

شرکت های بزرگی در زمینه های مختلف این صنعت شکل گرفتند از جمله شرکتهایی که خدمات ماینینگ ابری ارائه میدادند که یکی از معروفترین آنها بین ایرانیان جنسیس ماینینگ هست. و شرکتهایی که فضا و برق برای استخراج رمزارزها اجاره میدادند مثل امبیت ماینینگ در گرجستان. اما شرکت های ایرانی با داشتن پتانسیل بالا در حوزه صنعت ماینینگ هنوز حرکت قابل توجهی در این حوزه انجام نداده­اند.

در گردهمایی سرویس دهندگان صنعت استخراج رمزارزهای جهان که در گرجستان برگزار شد. شرکتهای حاضر مزیت های رقابتی خود را در قیمت پایین برق که بهترین گزینه برق 4 سنتی بود اعلام میکردند و البته با احتساب هزینه های فضا و نیروی انسانی و مالیات اعداد نهایی به رقم های خیلی بالاتر می­رسید. این در حالی است که ما در ایران برق را بسیار بسیار ارزان تر از این اعداد در دسترس داریم و حتی هزینه های مربوط به فضا و نیروی انسانی نیز بسیار ارزانتر از کشورهای دیگر است.

با توجه به این پتانسیل ها و نیز رو به رشد بودن این صنعت انتظار می­رود فعالان عرصه فناوری و صنایع دست به دست یکدیگر داده و برای پیشرفت کشور در زمینه صنعت ماینینگ فعالیت کنند. در حال حاضر ماینینگ تنها صنعتی است که با استفاده از مزیت نسبی منابع کشور امکان ارزآوری بسیار بالایی دارد و میتواند در زمینه دور زدن تحریم­ها راهگشای اقتصاد کشور باشد.

با آرزوی تبدیل شدن کشور عزیزمان به یکی از قطب های صنعت استخراج رمزارزی دنیا در آینده نزدیک.

fadmin
نویسنده

2 دیدگاه

 1. ماینر ایران | شهریور 17, 1398 در 19:22

  اگه دولت اجازه بده جا واسه پیشرفت تو صنعت ماینینگ خیلی زیاده
  امیدوارم که مشکلات موجود حل بشن

  پاسخ
 2. ARKONIX | مهر 23, 1398 در 19:37

  با سلام مقاله شگفت انگیز شما همه چیز را در بیت کوین پوشانده اید که مردم باید بدانند. من در لیست نامه های شما مشترک شده ام ، بنابراین هر وقت مقاله جدیدی ارسال می کنید می توانم آن را به روز کنم. به اشتراک گذاری چنین مقاله هایی بپردازید. به سلامتی!.
  ARKONIX

  پاسخ

پاسخ خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *