آیا بلاک چین تکنولوژی آینده دنیا است؟

18 بهمن
1397
بلاک چین

این روزها گفتگو از ارزهای رمزپایه نقل تمام مجالس شده‌است و جایی نیست که از بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بحثی مطرح نباشد. تبلیغات صورت گرفته پیرامون این پدیده نوظهور باعث شده هزاران کسب و کار نوپا در گوشه و کنار دنیا با سودای یک‌شبه پولدار شدن پا به عرصه تجارت بگذارند. شاید بتوان گفت در حال حاضر شاهد وقوع نسخه‌ی قرن بیست و یکمی از حباب اقتصادی گل لاله هستیم. حباب اقتصادی یا جنون گل لاله به دوره‌ای در عصر طلایی هلند گفته می‌شود که قیمت برای پیاز گل لاله به شدت افزایش پیدا کرد و سپس به طور ناگهانی دچار افتی شدید شد.

تمامی این وقایع باعث از یاد رفتن  فناوری زیرساختی ارزهای رمزپایه یعنی همان بلاک چین  شده است و باعث شد است آن چنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگیرد. این فناوری نوظهور که از آن با عنوان متحول کننده ترین فناوری عصر حاضر یاد می‌کنند، فراتر از رمزارزها کاربردهای بسیار مفید دیگری نیز دارد که این کاربردها میتوانند زندگی بشر امروز را دستخوش تغییراتی بنیادین کنند.

از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روش‌های جدیدی برای انتقال مالکیت املاک و مستغلات
  • مدیریت ناوگان حمل‌ونقل دریایی
  • شناسایی مبادی مواد معدنی
  • تضمین سلامتی مواد غذایی

برای مثال، با استفاده از بلاک چین می‌توان ثابت کرد که الماسی که در فروشگاهی در شهر لندن به فروش گذاشته شده است از یک معدن مشخص در روسیه استخراج شده است.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین در واقع یک پایگاه ذخیره داده یا دفترکل امن است که در هزاران کامپیوتر پخش می‌شود و تمامی کاربران به یک رکورد مشابه از تمامی تراکنش‌های آن دسترسی دارند، در نتیجه امکان مداخله مخرب توسط یک فرد یا گروه در آن وجود ندارد. رمزنگاری یکی از بخش های بنیادین به کار رفته در این فناوری است که به کاربران اجازه می‌دهد که به طور ایمن به انجام تراکنش‌های خود بپردازند (مثل انتقال دارایی‌ها). انجام هر تراکنش باعث ثبت یک رکورد دائمی در بلاک چین میشود.

 چرا بلاک­ چین توانایی تحول صنایع را دارد؟

طبق تحقیقات تیم فرا ماین بلاکچین به سه دلیل عمده این توانایی را دارد که تحول اساسی در صنایع ایجاد کند:

  • دلیل اول این است که این فناوری برپایه اعتماد ایجاد شده است و بهترین روش ممکن برای ثبت اطلاعات بدون تغییر و دائمی را ارائه میدهد.
  • دلیل دوم این است که فناوری بلاک­چین مستلزم همکاری جمعی بخش‌های مختلف است. در نتیجه بلاک چین میتواند مانع از بروز مسئله اقدام جمعی شود. ( اقدام جمعی حالتی را توصیف می‌کند که در آن چندین فرد مستقل از انجام یک اقدام خاص سود میبرند اما هزینه بالای آن کار برای تک تک آن افراد، مانع از آن می‌شود که هر یک از این افراد به تنهایی دست به آن اقدام بزنند)
  • دلیل سوم همان هیاهوی تبلیغاتی است که در پاراگراف قبلی به آن اشاره کردیم. جو ایجاد شده پیرامون ایت تکنولوژی باعث شده است تا بلاک چین مورد توجه ویژه توسه دهندگان و برنامه نویسان قرار گیرد. درنتیجه فرایند پذیرش آن را آسان نموده است. حتی شرکت هایی که اینرسی بالایی در زمینه تغییرات دارد ممکن است آرام آرام برای عقب نماندن از فناوری شروع به سرمایه گذاری های بزرگ در این عرصه کنند.

با توجه به موارد ذکر شده، فناوری بلاک چین نیز همانند رایانش ابری می‌تواند تبدیل به واژه باب روز شود. این در حالی است که برخی از کارشناسان چندان با این بحث موافق نیستند. به عقیده این متخصصین، رایانش ابری می‌تواند مزیت‌های بسیار ملموس و قابل‌توجهی را برای سازمان‌ها و کاربران به ارمغان بیاورد. از طرف دیگر، طرفداران فناوری بلاک چین نیز بر این عقیده هستند که این فناوری از قابلیت‌های مشابهی با رایانش ابری برخوردار است.

fadmin
نویسنده

پاسخ خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *