هر آنچه که باید درباره ی کیف پول بیت کوین بدانیم!!

10 بهم
1398

چرا به کیف پول بیت کوین احتیاج دارید؟!!

بیت کوین (BTC) یک ارز دیجیتال است. از آنجا که بیت کوین به هر شکلی وجود ندارد، از لحاظ فنی نمی توانند در هر مکانی ذخیره شوند. در عوض، این کلیدهای خصوصی ( که برای دسترسی به آدرس عمومی بیت کوین (Bitcoin) و امضاهای معامله شما استفاده می شوند.) باید به طور ایمن ذخیره شوند. ترکیبی از کلید عمومی گیرنده و کلید خصوصی شما چیزی است که یک معامله بیت کوین را ممکن می کند.

انواع مختلفی از کیف پول های بیت کوین وجود دارد که نیازهای مختلفی را برآورده می کنند و از نظر امنیتی ، راحتی ، دسترسی و غیره متفاوت هستند.

انواع کیف پول

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغدی
کیف پول کاغذی در اصل سندی است که حاوی یک آدرس عمومی برای دریافت بیت کوین و یک کلید خصوصی است که به شما امکان می دهد بیت کوین را که در آن آدرس ذخیره شده است خرج یا انتقال دهید. کیف پول های کاغذی اغلب به شکل کدهای QR چاپ می شوند تا بتوانید به سرعت آنها را اسکن کرده و کلیدها را به یک کیف پول نرم افزاری اضافه کنید تا معامله انجام شود. یک کیف پول کاغذی با استفاده از خدماتی مانند BitAddress یا کیف پول کاغذی بیت کوین (Bitcoinpaperwallet) ایجاد می شود که به کاربران امکان می دهد یک آدرس بیت کوین تصادفی با کلید خصوصی خود ایجاد کنند. سپس کلیدهای تولید شده می توانند چاپ شوند ، در حالی که برخی خدمات طراحی مقاوم در برابر ضربه گیر و یا حتی گزینه سفارش برچسب های هولوگرافی را ارائه می دهند.

مهمترین مزیت کیف پول کاغذی این است که کلیدها به صورت آفلاین ذخیره می شوند و همین امر باعث می شود تا در برابر حملات هکرها از جمله بدافزارهایی که می توانند کلیدهای کاربر را وارد کنند ، کاملاً مصون باشند. با این حال ، برخی از اقدامات احتیاطی هنگام ایجاد کیف پول هنوز هم باید انجام شود. قبل از تولید کیف پول کاغذی ، باید مطمئن شوید که هیچ کس تماشای انجام این کار را ندارد. برای رد خطر هرگونه جاسوسی که مانیتور فعالیت شماست ، توصیه می شود از یک سیستم عامل تمیز مانند اوبونتو که از یک درایو فلش USB یا DVD استفاده می کند ، استفاده کنید. علاوه بر این ، پس از راه اندازی کیف پول کاغذی، کد وب سایت باید به صورت آفلاین اجرا شود،  به شما این امکان را می دهد که قبل از تولید کلیدها، از اینترنت خارج شوید. در آخر، از چاپگری استفاده کنید که به یک شبکه وصل نشده باشد.

علاوه بر این،  مهم است که شما بدانید اطلاعات با ارزش و خصوصی را بر روی کاغذ چاپ می کنید. بنابراین، شما باید اقدامات خاصی را برای محافظت از آن تکه کاغذ انجام دهید. به عنوان مثال، برخی از افراد ترجیح می دهند آن ها را در صندوق امانات نگهداری کنند.

بیت کوین فیزیکی

بیت کوین فیزیکی

بیت کوین فیزیکی معمولاً با مقدار ثابت بیت کوین ( BTC ) بارگذاری می شود و هدف این است که تا زمانی که کلید خصوصی پنهان بماند، نمی توان آن را خرج کرد. این معمولاً با استفاده از یک مهر و موم آشکار تحقق می یابد.

اولین نوع بیت کوین فیزیکی با نام  Bitbill که مانند کارت اعتباری بود، شکل گرفت. اما بعدها گزینه های پس از آن مانند یک مدال گرد شکل گرفت. مایک کادول، علاقه مند به رمزگذاری با نام مستعار “Casascius”، اولین بیت کوین فیزیکی محبوب “Casascius” را در سال 2011 ایجاد کرد. کلیدهای خصوصی در زیر یک لایه هولوگرام مخفی پنهان شده بودند، هنگام خارج کردن، این یک نشان برجسته را به جای گذاشت. هنگام بازخرید ، سکه ارزش دیجیتالی خود را از دست داد. از آن زمان تاکنون چندین تولیدکننده سکه جدید وجود داشته است.

بیت کوین های فیزیکی روشی مناسب برای ایمن تر کردن وجوه شما است و در هنگام خرید آفلاین می تواند بسیار مفید باشد. علاوه بر این، آنها اخیراً به یک کالای با ارزش از جمع آوری تبدیل شده اند. با این حال، نقطه ضعف اصلی یک مسئله جدی است. در نوامبر 2013 ، از مایك كادول خواسته شد كه از طریق شبکه اجرای جرائم مالی عملیات خود را متوقف كند ، زیرا كار وی انتقال دهنده پول تلقی می شد. مقررات این فعالیت غیرقابل تحمل بود، بنابراین وی مجبور شد فروش کالاهای حاوی بیت کوین های فیزیکی را متوقف کند. از آنجا که بیت کوین ( BTC ) هنوز هم در بسیاری از کشورها منطقه خاکستری قانونی است ، چنین مواردی حتی ممکن است توسط مسئولان پول تقلبی در نظر گرفته شود.

موبایل

اپلیکشین

برای افرادی که بطور روزمره از بیت کوین استفاده می کنند ، مبلغی را برای خرید در مغازه ها و یا خرید و فروش چهره به چهره انجام می دهند ، یک کیف پول بیت کوین ( BTC ) یک ابزار اساسی است. این برنامه به عنوان یک برنامه در تلفن هوشمند شما اجرا می شود و کلیدهای خصوصی شما را ذخیره می کند و به شما امکان می دهد تا هزینه های خود را مستقیماً از طریق تلفن خود پرداخت کنید. علاوه بر این، برخی از برنامه ها کاربران را قادر می سازند از ویژگی ارتباطی نزدیک زمینه تلفن های هوشمند خود استفاده کنند ، به این معنی که آنها می توانند به سادگی تلفن خود را در مقابل ترمینال قرار دهند بدون اینکه اصلاً اطلاعاتی را ارائه دهند.

هر مشتری نیاز به دسترسی کامل به کل بیت کوین blockchain دارد، که بطور مداوم در حال رشد است و به چندین گیگابایت حافظه نیاز دارد. به همین دلایل، کیف پول های موبایل از فناوری تأیید تأیید پرداخت استفاده می کنند. آنها فقط با زیرمجموعه های کوچک blockchain کار می کنند، با تکیه بر گره های قابل اعتماد در شبکه بیت کوین برای اطمینان داشتن از اطلاعات صحیح.

علیرغم اینکه راه حلی مناسب برای ذخیره بیت کوین است، کیف پوله ای موبایل مستعد حملات هکرها هستند. علاوه بر این، اگر شخصی به راحتی به دستگاه تلفن همراه شما دسترسی پیدا کند، می توانید کنترل کیف پول خود را از دست دهید. تعداد زیادی از برنامه های کیف پول بیت کوین ( BTC ) برای دستگاه های دارای سیستم عامل Android وجود دارد. اپل در فوریه 2014 کیف پول های بیت کوین را از فروشگاه Appstore ممنوع کرد اما تصمیم خود را چند ماه بعد معکوس کرد.

نام کیف پولسیستم عاملتوضیحات
FreeWalletiOS , AndroidCold storage, withdraw from and to any cryptocurrency
EdgeiOS , AndroidZero-Knowledge , Single Sign-on , 2 Factor Autentication
Lumi WalletiOiOS S , AnAndroiddroidSecure and easy crypto wallet & exchange for mobile
Blockchain WalletiOS , AndroidHierarchical deterministic, enable to browse Bitcoin merchants in your area, open source software
CopayiOS , AndroidCan have multiple users, so the group approves each transaction to send money, open source software
JaxxiOS , Android
Cold storage, no verification required
MyceliumeliOS , AndroidСold storage, hierarchical deterministic, open source software

وب

کیف پول های وب کلیدهای خصوصی شما را روی یک سرور ذخیره می کنند که دائماً بصورت آنلاین و توسط شخص ثالث کنترل می شود. سرویس های مختلف ویژگی های متفاوتی ارائه می دهند که برخی از آنها می توانند به کیف پول های موبایل و دسکتاپ پیوند خورده و آدرسهای شما را در دستگاههای مورد نظر خود تکرار کنند.

نام کیف پولتوضیحات
CoinbaseOne-stop solution, an exchange integrated with a wallet
Lumi WalletFree, easy, client-side interface to generate one wallet that supports BTC, ETH and plenty of ERC20 tokens
CircleUsers can store, send, receive and buy Bitcoins
BlockchainOne of the most popular web-based wallets
StrongcoinOffers a hybrid wallet, which lets you encrypt your private address keys before sending them to its servers
XapoA simple Bitcoin wallet, with the added security of a cold-storage vault

دقیقاً مانند کیف پول های موبایل ، کیف پول های الکترونیکی به کاربران خود این امکان را می دهد که از طریق هر دستگاه متصل به اینترنت به بودجه خود دسترسی داشته باشند. اگر به درستی محافظت نشود ، سازمانهایی که وب سایت را اداره می کنند ممکن است به کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کنند ، بنابراین کنترل کامل وجوه شما را به دست می آورند. علاوه بر این ، برخی از کیف پول های الکترونیکی در صرافی ها فعالیت می کنند ، و مواردی از تعطیل شدن و خاموش شدن با بودجه کاربرانشان وجود داشته است.

دکستاپ

کیف پول های دکستاپ در رایانه شما بارگیری و نصب می شوند و کلیدهای خصوصی شما را روی دیسک سخت خود ذخیره می کنند. طبق تعریف ، آنها از کیف پول های آنلاین و تلفن همراه ایمن تر هستند ، زیرا برای اطلاعات خود به شخص ثالث اعتماد نمی کنند و سرقت آنها سخت تر است. آنها هنوز به اینترنت متصل هستند ، که باعث می شود آنها ذاتاً از امنیت کمتری برخوردار شوند. با این حال ، کیف پول های رومیزی برای کسانی که مقادیر کمی بیت کوین را از طریق رایانه های خود تجارت می کنند ، یک راه حل عالی است.

انواع مختلفی از کیف پول های رومیزی وجود دارد که نیازهای مختلفی را برآورده می کنند. برخی به امنیت توجه می کنند ، برخی به ناشناس بودن و غیره.

نام کیف پولسیستم عاملتوضیحات
ElectrumMac OS, Windows, LinuxOne of the most popular, robust, effective and secure desktop wallets; open source; allows you to replace a transaction fee on an already broadcasted transaction, which speeds up the confirmation process; address tagging; encryption
ExodusMac OS, Windows, LinuxVery user-friendly and easy to understand, reliable wallet
Bitcoin CoreMac OS, Windows, LinuxFull node wallet, you need to download the entire blockchain to use it. It allows you to independently verify transactions and not rely on anyone else in the system
CopayMac OS, Windows, LinuxMultisignature wallet; mobile and desktop; open source
ArmoryMac OS, Windows, Linux, Ubuntu, RaspberriPiPrioritizes safety and security; features a variety of encryption and cold-storage options

سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری یک نوع کیف پول بیت کوین نسبتاً منحصر به فرد است که کلیدهای خصوصی کاربر را در یک دستگاه سخت افزاری ایمن ذخیره می کند. این امن ترین روش برای ذخیره هر مقدار بیت کوین است. تاکنون هیچ حادثه قابل اثبات سرقت پول از یک کیف پول سخت افزاری وجود ندارد. برخلاف کیف پول های کاغذی ، که باید در برخی از مواقع به نرم افزار وارد شوند ، می توان از کیف پولهای سخت افزاری به صورت ایمن و تعاملی استفاده کرد. علاوه بر این ، آنها از ویروس های رایانه ای مصون هستند ، وجوه ذخیره شده را نمی توان به صورت ساده از دستگاه منتقل کرد و در بیشتر موارد ، نرم افزار آنها منبع باز است.

برخی از کیف پول های سخت افزاری حتی دارای صفحه نمایش هستند که لایه دیگری از امنیت را به آن اضافه می کند ، زیرا می توان از آنها برای تأیید و نمایش جزئیات مهم کیف پول استفاده کرد. به عنوان مثال ، از یک صفحه می توان برای تولید یک عبارت بازیابی و تأیید مبلغ و آدرس پرداختی که مایل به انجام آن هستید ، استفاده کرد. بنابراین ، تا زمانی که روی یک دستگاه معتبر ساخته شده توسط یک تولید کننده معتبر و شایسته سرمایه گذاری کنید ، وجوه شما ایمن و مطمئن خواهد بود.

نام کیف پولتوضیحات
Ledger Nano SScreen; two buttons that you need to press simultaneously to confirm a transaction, which prevents hackers from hacking into it and confirming payments; PIN code; box ships with an anti-tampering seal
TREZORScreen; two buttons; wallet can be backed up with up to 24 words + passphrase; PIN code
KeepKeyScreen; digital screen and metal body; PIN code; number randomization; can be backed with up to 24 words; recovery can be done with Chrome extension

بانک

Rainer Michael Preiss ، مدیر اجرایی Taurus Wealth Advisors ، اخیراً اظهار داشته است كه كلیه بانك های بزرگ آمریكا، بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده می ترسند. وی همچنین خاطرنشان كرد كه با توجه به عدم اطمینان از عدم شفافیت بانك ، ارزهای رمزنگاری شده می توانند یك جایگزین مناسب برای سرمایه گذاران ارائه دهند. در واقع ، بسیاری از بانک ها بیت کوین را به عنوان ارز قبول نمی کنند. برخی از آنها حتی از مدیریت بودجه به دست آمده از طریق عملیات با ارزهای رمزنگاری امتناع ورزند.

با توجه به عدم تمایل بانکها به پذیرش بیت کوین به عنوان یک ارز پایدار ، یک بانک رمزنگاری بیت کوین تاسیس شده است. اولین مورد از این نوع ، یک شرکت خصوصی است که در بازار تجارت بیت کوین فعالیت می کند. این سپرده های بیت کوین را می پذیرد و مدیریت می کند و ادعا می کند درک عمیقی از بازار دارد. در وب سایت خود ادعا می کند که یک بستر بدون خطر ، ایمن و تأیید شده برای سرمایه گذاری با شانس بالا برای سودآوری زیاد است.

کیف پول و امنیت بیت کوین، مشکلات احتمالی، گرفتن بدافزار. نرم افزارهای مخرب می توانند هارد دیسک شما را اسکن کرده و کلیدهای خصوصی شما را پیدا کنند. چند ثانیه بعد ، تمام بیت کوین های شما می توانند ناپدید شوند.

یک تروجان می تواند تمام پرونده های موجود در هارد دیسک شما را رمزگذاری کند. پس از آن ، ممکن است تمام پیوندها به کیف پول شما پیدا شود ، سپس بفهمید که چقدر پول در اختیار دارید و به میزان دقیق بیت کوین برای رمزگشایی هارد دیسک خود نیاز دارید.

کمی نصیحت

    از استفاده از هر نوع کیف پول که نیاز به اتصال به اینترنت دارد خودداری کنید. به جای آن از گزینه های ذخیره سازی سرد استفاده کنید.

    همیشه محتاط باشید و همه چیز را بررسی کنید. به عنوان مثال ، می توانید ایمیلی را دریافت کنید که به نظر می رسد از BlockWallet است ، اما در واقع از BlockWalet است. اگر مجوز دهید ، بیت کوین های شما بلافاصله ناپدید می شوند.

Ali Mashkani
نویسنده

پاسخ خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *