کسب و کارهایی که از فناوری بلاک چین استفاده میکنند

19 بهمن
1397

حضور فناوری بلاک چین در صنایع مختلف

 

فروشگاه والمارت که یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا به حساب می آید  تقریبا بیش از یک میلیون واحد کالا را بر روی بستر بلاک چین خود به فروش می‌رساند. فناوری بلاکچین به این فروشگاه کمک می‌کند تا مسیری که کالا از کارخانه تا زمان قرار گرفتن بر روی قفسه های والمارت رهگیری کند.

بلاک چین والمارت

بلاک چین والمارت

 

غول صنعت حمل‌ونقل دریایی جهان، مرسک نیز از فناوری  بلاک چین که توسط شرکت آی بی ام برای رهگیری کانتینرها ایجاد شده است، استفاده می‌کند. فناوری بلاک چین توانسته فرآیند ورود و خروج کانتینر ها را از مبادی گمرکی آسان‌تر و سریع‌تر کند. البته این پروژه‌ها فقط قسمت کوچکی از پروسه رهگیری کالا را در این شرکت‌ها در برمی‌گیرند، اما هر روز ابعاد آن‌ها گسترده‌تر شده و سازمان‌های بیشتری را در برمیگیرد.

بلاک چین مرسک

بلاک چین مرسک

 

شرکت های  کروگر، نستله، تیسون فودز و یونیلیور  از جمله شرکت هایی هستند که از تکنولوژی بلاک چین برای رهگیری کالاهایشان استفاده میکنند. بریجیت ون کرالینگن، معاون ارشد آی بی ام  در امور پلتفرم‌های بلاک چین اذعان داشت که شمار شرکت‌هایی که از فناوری IBM برای رهگیری کالا و مرسولات خود استفاده می‌کنند، فقط محدود به شرکت‌های عنوان شده در بالا نیست و طیف گسترده تری را هدف قرار میدهد.

شرکت اورلجر در سال ۲۰۱۴ با هدف ایجاد یک دفترکل مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین برای الماس‌های مورد تایید در سراسر جهان آغاز به کار کرد. تا کنون این شرکت نزدیک به دو میلیون قطعه الماس را در بلاک چین خود ثبت نموده است. مدیر اجرایی و بنیان‌گذار اورلجر می‌گوید که این شرکت ماهانه حدود صدهزار قطعه الماس را در بلاک چین خود به ثبت میرساند. تمام کاربران شبکه بلاک چین اورلجر ازجمله معدنچیان، سنگتراشان و خرده‌فروشان دارای یک نود با نسخه کاملی از پایگاه داده شبکه بلاکچین هستند.

شرکت کارتاسنس هم شرکت خلاق دیگری است که در زمینه بلاک چین هشت سالی شروع به فعالیت نموده است. تمرکز این شرکت بر روی پالت‌های بار است. شرکت کارتاسنس با نصب حسگرهای متصل به اینترنت شروع به تجزیه‌وتحلیل داده‌های دریافتی از این حسگرها مینماید و در نهایت میزان تاخیر بار را محاسبه میکند و یا زمانی را که بار دچار خسارت می‌شود، بر مبنای اطلاعات به دست آمده خسارات را محاسبه می‌کند. مشتریان شرکت کارتاسنس به جای استفاده از اسناد فیزیکی از یک دفتر کل مرکزی مبتنی بر فناوری بلاک چین استفاده می‌کنند و این تکنولوژی به آنها کمک میکند تا تمامی مراحل جابجایی بسته‌ها، پالت‌ها و یا کانتینرها را ثبت کنند.

fadmin
نویسنده

پاسخ خود را وارد نمایید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *